05.08.23 Wiadomości

7 wskazówek, jak zapewnić swojemu psiemu partnerowi beztroskie lato

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Letnie miesiące kojarzą się przede wszystkim z zabawą i radością, ale niosą też ze sobą kilka pułapek dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Pomóż mu sobie z nimi poradzić i ciesz się najpiękniejszą częścią roku w pełni.

Wycieczki, pływanie, grille i pełne przygód zajęcia, to wszystko przynosi nam czas lata i wakacji. Jako właściciele psów prawdopodobnie nie możesz się już doczekać, aby móc cieszyć się wszystkimi radościami w towarzystwie swojego psiego przyjaciela. Pamiętaj jednak, że słońce i upał są dla psów jeszcze bardziej stresujące niż dla ludzi i to od Ciebie zależy, czy zadbasz o dobre samopoczucie swojego psa. Zuzana Daušová, doświadczona trenerka i dyrektorka organizacji Helppes – Centrum Szkolenia Psów dla Osób Niepełnosprawnych, doradzała nam, jak opiekować się psem latem.

1. Podstawą jest reżim picia
Pies powinien mieć praktycznie cały czas dostęp do świeżej wody pitnej. Kiedykolwiek wychodzisz, spakuj butelkę z wodą i składaną miskę, które możesz kupić w każdym sklepie zoologicznym. „Aby uatrakcyjnić wodę dla psa, można do niej wlać trochę bulionu” – radzi Zuzana Daušová. „Zabijesz dwie pieczenie na jednym ogniu – pies będzie bardziej skłonny do picia, a jednocześnie uzupełni niezbędne minerały”.

2. Menu letnie
Jeśli pies jest w dobrej kondycji i ma wystarczającą ilość ruchu, nie ma potrzeby zmiany ustalonej diety. Tylko w przypadku skrajnych upałów przesuń czas karmienia na godzinę, gdy temperatura zewnętrzna spadnie. Procesy trawienne rozgrzewają organizm, a ciepło powoduje niepotrzebne obciążenie układu krążenia.

3. Ochrona łap przed poparzeniem
Twarde powierzchnie, takie jak beton czy asfalt, nagrzewają się pod wpływem słońca do bardzo wysokich temperatur. W przypadku psich łap oznacza to ryzyko poparzenia. Jeśli możesz, zabieraj psa na spacery w chłodniejszych porach dnia, tj. rano i wieczorem, i trzymaj się naturalnego środowiska, w którym pies może biegać po ziemi lub trawie. Jeśli wybierasz się do miasta z psem, który nie jest przyzwyczajony do twardych powierzchni – np. większość życia spędza w ogrodzie – zachowaj szczególną ostrożność.
„W okresie największego udaru cieplnego zaleca się unikanie chodzenia po gorących betonowych chodnikach” – radzi Zuzana Daušová. „Oparzenia łap mogą wystąpić nawet w bardzo krótkim czasie. W razie potrzeby załóż psu specjalne buty ochronne.”

4. Nie przecinaj sierści
Grube futro psa zimą ogrzewa, a latem izoluje, zapewniając tym samym ochronę przed przegrzaniem. „Właściciele psów czasami błędnie wierzą, że jeśli tną psa na lato, będzie mu lepiej w czasie upałów. Wręcz przeciwnie, mogą wyrządzić psu wiele krzywdy” – podkreśla Zuzana Daušová. „W przypadku psów krótkowłosych bez podszerstka, takich jak doberman, zaleca się stosowanie kamizelek chłodzących. A w przypadku psów zupełnie bezwłosych, np. nagich, właściciel powinien nałożyć na skórę krem z wysokim współczynnikiem ochrony.”

5. Środki przeciwko kleszczom
Kleszcze zagrażają nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, w tym psom, niebezpiecznymi chorobami. Oprócz boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu pies może zarazić się także babeszjozą, erlichiozą lub anaplazmozą. Zatem ochrona jest na miejscu. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, która metoda będzie najodpowiedniejsza dla Twojego psa – czy to obroża przeciwpasożytnicza, pipeta, spray, tabletki czy szalik. Możesz także zaszczepić psa przeciwko chorobie z Lyme.

6. Bezpieczna podróż samochodem
Jeśli wybierasz się w długą podróż samochodem, zależy to przede wszystkim od tego, jak bardzo pies jest przyzwyczajony do podróżowania. W każdym razie potrzebuje jak najwięcej przystanków, aby się napić, wyjść i pobiegać. Zapewnij mu najwyższy możliwy komfort w samochodzie, czy to w skrzyni transportowej, w bagażniku za atrapą chłodnicy czy na siedzeniu. W bagażniku pies zawsze może mieć pod ręką miskę z wodą, są też tzw. antywyciekowe lub wiszące. W innych przypadkach podawaj psu napój przynajmniej co dwie godziny. „Nigdy nie zostawiaj psa samego w zaparkowanym, zamkniętym samochodzie” – przestrzega Zuzana Daušová. „Nawet jeśli masz zamiar wskoczyć na stację benzynową, nigdy nie wiesz, co się wydarzy. Chwila staje się godziną, a dla psa może to mieć tragiczne skutki. Nawet otwarte okna niewiele pomagają.”

7. Opieka nad dziećmi w czasie wakacji
Nie możesz zabrać ze sobą swojego psiego przyjaciela? Powierz to tylko osobie, której ufasz w 100% i która jest w stanie w pełni zaopiekować się psem. Oczywiście idealnie jest, jeśli pies zna daną osobę. Jeśli nie masz innego wyjścia niż hotel dla psów, zdobądź referencje z wyprzedzeniem, jedź, aby zobaczyć to miejsce, porozmawiaj z właścicielem i zapewnij rezerwację z dużym wyprzedzeniem. Sprawdzone hotele dla psów często mają pełne letnie terminy już w lutym. Zawsze przekazuj opiekunowi wszelkie informacje, czy to dotyczące charakteru psa, jego problemów zdrowotnych czy problematycznego zachowania, oczywiście skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Poproś także o przesyłanie raportów na temat swojego psa, przesyłanie zdjęć lub filmów. Będziesz wtedy znacznie spokojniejszy. Zanim powierzysz swojego psa opiekunowi zastępczemu, upewnij się, że Twój czworonożny przyjaciel poradzi sobie ze zmianą. Wypróbuj wcześniej, jak będzie tolerował na przykład obserwowanie go w nocy przez rodziców lub przyjaciół. Nadmierny stres, jaki wywołasz u nieprzygotowanego psa swoją nieobecnością, może również prowadzić do odmowy jedzenia i innych poważnych konsekwencji.

źródło: Helppes
Zdjęcie: Karl Byron, pexels.com