W dniach 28.09. - 29.09.2023 będzie w naszym magazynie przebiegać przerwa techniczna. Wszystkie zamówienia z tego okresu będą wysyłane od poniedziałku 02.10.2023. Dziękujemy za zrozumienie
05.08.23 Wiadomości

7 wskazówek, jak zapewnić swojemu psiemu partnerowi beztroskie lato

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Miesiące letnie to przede wszystkim zabawa i radość, ale niosą też ze sobą kilka pułapek dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Pomóż mu je okiełznać i ciesz się najpiękniejszą porą roku w pełni.

Wycieczki, pływanie, grille i pełne przygód zajęcia, to wszystko przynosi nam czas lata i wakacji. Jako właściciele psów prawdopodobnie już nie możesz się doczekać, aby cieszyć się wszystkimi radościami w towarzystwie swojego psiego przyjaciela. Nie zapominaj jednak, że słońce i upał są jeszcze bardziej stresujące dla psów niż dla ludzi, a Ty musisz zadbać o dobre samopoczucie swojego psa. Zuzana Daušová, doświadczona trenerka i dyrektorka organizacji Helppes – Centrum Szkolenia Psów Osób Niepełnosprawnych, doradziła nam, jak dbać o psa latem.

1. Reżim picia to podstawa
Pies powinien mieć praktycznie cały czas dostęp do świeżej wody do picia. Za każdym razem, gdy wychodzisz, spakuj butelkę z wodą i składaną miskę, które możesz dostać w każdym sklepie zoologicznym. „Aby psu uatrakcyjnić wodę, można do niej wlać trochę bulionu” – radzi Zuzana Daušová. „Usmażysz dwie pieczenie na jednym ogniu – pies będzie bardziej skłonny do picia i jednocześnie uzupełnienia niezbędnych składników mineralnych.”

2. Menu letnie
Jeśli pies jest w dobrej kondycji i ma wystarczającą ilość ruchu, nie ma potrzeby zmiany ustalonej diety. Tylko w przypadku ekstremalnych upałów przesuń czas karmienia na godzinę, gdy temperatura na zewnątrz spada. Procesy trawienia rozgrzewają organizm, a ciepło powoduje niepotrzebne obciążenie układu krążenia.

3. Ochrona łap przed poparzeniem
Twarde powierzchnie, takie jak beton czy asfalt, nagrzewają się na słońcu do bardzo wysokich temperatur. Dla psich łap oznacza to ryzyko poparzenia. Jeśli możesz, wyprowadzaj psa na spacery w chłodniejszych porach dnia, tj. rano i wieczorem, i trzymaj się naturalnych środowisk, w których pies może biegać po ziemi lub trawie. Jeśli wybierasz się do miasta z psem, który nie jest przyzwyczajony do twardych powierzchni – np. większość życia spędza w ogrodzie – zachowaj szczególną ostrożność.
„W czasie największego udaru cieplnego należy unikać chodzenia po gorących betonowych chodnikach” – radzi Zuzana Daušová. „Oparzenia łap mogą wystąpić nawet w bardzo krótkim czasie. W razie potrzeby załóż psu specjalne buty ochronne.”

4. Nie tnij sierści
Grube futro psa zimą grzeje, a latem izoluje, zapewniając tym samym ochronę przed przegrzaniem. „Właściciele psów czasami błędnie uważają, że jeśli ostrzyżą swojego psa na lato, będzie mu lepiej w upały. Jest wręcz przeciwnie i mogą wyrządzić psu wiele szkód” – podkreśla Zuzana Daušová. „W przypadku psów krótkowłosych bez podszerstka, takich jak dobermany, zaleca się stosowanie kamizelek chłodzących. A w przypadku psów zupełnie bezwłosych, np. nagich, właściciel powinien nałożyć na skórę krem o wysokim współczynniku ochrony.”

5. Środki przeciw kleszczom
Kleszcze zagrażają groźnymi chorobami nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, w tym psom. Oprócz boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu pies może zarazić się także babeszjozą, erlichiozą czy anaplazmozą. Więc ochrona jest na swoim miejscu. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, która metoda będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego psa - czy to obroża przeciwpasożytnicza, pipeta, spray, tabletki czy szalik. Możesz także zaszczepić swojego psa przeciwko boreliozie.

6. Bezpieczna podróż samochodem
Jeśli wybierasz się w długą podróż samochodem, zależy to przede wszystkim od tego, jak bardzo pies jest przyzwyczajony do podróżowania. W każdym razie potrzebuje jak najwięcej postojów, żeby się napić, wyjść i pobiegać. Zapewnij mu najwyższy możliwy komfort w samochodzie, czy to w skrzyni transportowej, w bagażniku za kratą czy na fotelu. W bagażniku pies zawsze może mieć dostępną miskę z wodą, są też tzw. antywylewowe czy wiszące. W innych przypadkach podawaj psu napój co najmniej co dwie godziny. „Nigdy nie zostawiaj psa samego w zaparkowanym, zamkniętym samochodzie” – ostrzega Zuzana Daušová. „Nawet jeśli masz zamiar skoczyć na stację benzynową, nigdy nie wiesz, co się wydarzy. Chwila staje się godziną, a to może mieć tragiczne konsekwencje dla psa. Nawet otwarte okna niewiele pomagają”.

7. Opieka nad dziećmi w czasie wakacji
Nie możesz zabrać ze sobą swojego psiego przyjaciela? Powierz go tylko osobie, której ufasz w 100% i która jest w stanie w pełni zająć się psem. Oczywiście idealnie jest, jeśli pies zna daną osobę. Jeśli nie masz innej opcji niż hotel dla psów, zdobądź referencje z wyprzedzeniem, jedź, aby zobaczyć to miejsce, porozmawiaj z właścicielem i zarezerwuj rezerwację z dużym wyprzedzeniem. Sprawdzone hotele dla psów często mają pełne terminy letnie już w lutym. Zawsze udzielaj opiekunowi wszelkich informacji, czy to o charakterze psa, problemach zdrowotnych czy problematycznym zachowaniu, oczywiście kontakt z lekarzem weterynarii. Proś również o przesyłanie raportów o swoim psie, wysyłanie zdjęć lub filmów. Będziesz wtedy dużo spokojniejsza. Zanim powierzysz swojego psa opiekunowi zastępczemu, upewnij się, że Twój czworonożny przyjaciel poradzi sobie ze zmianą. Z wyprzedzeniem wypróbuj, jak będzie tolerował, na przykład, bycie obserwowanym przez rodziców lub przyjaciół w nocy. Nadmierny stres, jaki nieprzygotowanym psu spowodowałbyś swoją nieobecnością, może również doprowadzić do odmowy przyjęcia pokarmu i innych poważnych konsekwencji.

źródło: Helppes
Zdjęcie: Karl Byron, pexels.com