27.01.24 Życie z psem

Co wpływa na agresywne zachowanie psów? Badania przyniosły ciekawe rezultaty

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Badanie przeprowadzone w 2021 roku na Uniwersytecie w Helsinkach, które objęło około 9 000 psów, wykazało, że agresywne zachowanie wobec ludzi ma związek z nieśmiałością, wiekiem, przynależnością rasową, ale także wcześniejszymi doświadczeniami właściciela psa. Służy lepszemu zrozumieniu zachowań agresywnych i zapobieganiu im.

Agresywne zachowanie psów może obejmować warczenie, szczekanie i oczywiście gryzienie. Gesty te są częścią normalnej komunikacji psa i występują nawet w nieagresywnych sytuacjach, na przykład podczas zabawy. Jednak agresywne zachowanie może być nadmierne, a pies może zagrozić zdrowiu ludzi i innych zwierząt. „Ważne jest zrozumienie czynników stojących za agresywnym zachowaniem. W jakich okolicznościach dochodzi do zachowań agresywnych i jaki jest motyw działania psa? Agresywne zachowanie jest często niepożądane u psów rodzinnych, choć można się go spodziewać u niektórych psów służbowych. Jednocześnie agresja może być spowodowana problemami z ogólnym dobrostanem (dobrostanem), na przykład z powodu przewlekłego bólu” – mówi doktorantka Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach.

Klasyfikacja
Grupa badawcza z Uniwersytetu w Helsinkach zbadała powiązania między agresywnym zachowaniem a kilkoma potencjalnymi czynnikami ryzyka, korzystając ze zbioru danych obejmującego ponad 9 000 psów. W badaniu zbadano agresję psów w stosunku do właścicieli i obcych osób. Psy klasyfikowano jako agresywne, jeśli często warczały i/lub przynajmniej okazjonalnie próbowały szczekać lub gryźć człowieka w sytuacjach opisanych w badaniu.

Nieśmiałość
„Nieśmiałość psów była silnie powiązana z agresywnym zachowaniem, przy czym strachliwe psy wielokrotnie częściej zachowywały się agresywnie. Ponadto starsze psy zachowywały się bardziej agresywnie niż młodsze. Jedną z możliwych przyczyn może być ból spowodowany chorobą. Pogorszenie zmysłów może również przyczynić się do tego, że trudniej jest zauważyć zbliżających się ludzi, a reakcje psów na nagłe sytuacje mogą być agresywne” – dodaje Salla Mikkola.

Mały vs. duże psy
Małe psy są bardziej agresywne niż psy średnie i duże, ale ich agresywne zachowanie nie jest uważane za tak groźne jak w przypadku dużych psów. W rezultacie nie zwraca się tak dużej uwagi na ich zachowanie. Ponadto badanie wykazało, że samce psów są bardziej agresywne niż suki. Jednak kastracja nie miała wpływu na agresywne zachowanie.

Początkujący vs. doświadczeni właściciele
Pierwsze psy ich właścicieli częściej zachowywały się agresywnie w porównaniu do psów, których właściciele mieli wcześniejsze doświadczenie z psami. Badanie wykazało również, że psy spędzające czas w towarzystwie innych psów zachowują się mniej agresywnie niż psy żyjące bez innych psów w domu.

Różnice między rasami
Różnice w agresywności różnych ras psów mogą wskazywać na przyczynę genetyczną. „W naszym zestawie danych najbardziej agresywnymi rasami były długowłosy collie, pudel (zabawkowy, miniaturowy i średni) oraz sznaucer. Poprzednie badania wykazały nieśmiałość długowłosych collie, podczas gdy pozostałe dwie rasy wykazywały agresywne zachowanie w stosunku do obcych. Na przeciwnym biegunie, zgodnie z oczekiwaniami, znalazły się popularne rasy – Labrador Retriever i Golden Retriever. Osoby rozważające zakup psa powinny zapoznać się z genezą i potrzebami rasy. Hodowcy powinni także zwrócić uwagę na charakter kobiety-matki, ponieważ nieśmiałość i agresywne zachowania są dziedziczone” – mówi profesor Hannes Lohi z Uniwersytetu w Helsinkach.

Zdjęcie: pexesl.com

Źródło: Salla Mikkola, Milla Salonen, Jenni Puurunen, Emma Hakanen, Sini Sulkama, César Araujo, Hannes Lohi. Na agresywne zachowanie psów rasowych wpływają czynniki demograficzne, środowiskowe i behawioralne. Raporty naukowe  . doi.org/10.1038/s41598-021-88793-5