W dniach 28.09. - 29.09.2023 będzie w naszym magazynie przebiegać przerwa techniczna. Wszystkie zamówienia z tego okresu będą wysyłane od poniedziałku 02.10.2023. Dziękujemy za zrozumienie
07.05.22 Życie z psem

Jak opiekować się psem ze schroniska?

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Każdy, kto zdecyduje się na przywiezienie do domu nowego psa, stanie przed ważnym dylematem: czy dostanę psa od hodowcy czy ze schroniska? Oczywiście oba warianty mają swoje plusy i minusy. Mając szczenięta z PP od hodowcy będziesz mieć pewność wyglądu i charakteru, że pies decyduje o swojej rasie i starannie dobranych rodzicach. Tracisz te gwarancje w schronisku ze schroniska, a jeśli adoptujesz już dorosłego psa, zostaniesz „pozbawiony” jego szczenięcych lat. Z drugiej strony możesz dać losowi jednego smutnego psa szczęśliwe zakończenie.


Odpowiedzialny wybór to podstawa
Przede wszystkim dobrze się zastanów, czy naprawdę jesteś gotowy na nowego psiego partnera. Pomoże Ci w tym np. strona internetowa www.perfektnipanicek.cz, zwracając uwagę na przecenianie własnych mocnych stron i umiejętności dbania o nabyte zwierzę. Że jesteś już mocno zdeterminowany? Zanim zaczniesz szukać idealnego czworonożnego towarzysza, zastanów się, jaki powinien być. Szukasz szczeniaka, dorosłego psa lub starszego psa? Czy będzie mieszkał z tobą w domu czy na zewnątrz w szopie? Czy powinien dogadać się z dziećmi i innymi zwierzętami? Chcesz aktywnego towarzysza lub nie lubisz zbytnio ruchu? W żadnym wypadku nie wybieraj swojego wyglądu, tylko swoją postać. Pracownicy schroniska, którzy dobrze znają poszczególne psy i potrafią najlepiej ocenić, który z nich Ci odpowiada, powinien pomóc Ci w dokonaniu konkretnego wyboru. O tym, czy wpadniecie w muzykę z psem, przekonacie się, gdy pójdziecie razem na próbny spacer (o ile schronisko na to pozwala). Jeśli masz już psa w domu, zabierz go ze sobą i pozwól mu się spotkać. Ale nie zmuszaj psów do kontaktu, a jeśli nie wpadną w muzykę, lepiej poszukaj gdzie indziej. Najważniejsze, żeby się nie spieszyć i mądrze głosować.


Cierpliwość na pierwszym miejscu
Dorosłe psy ze schroniska często niosą ze sobą doświadczenia związane z wykorzystywaniem lub utratą bliskiej osoby. W ten sposób ich zaufanie do ludzi może zostać złamane, a budowanie więzi może kosztować więcej wysiłku. Ponadto niektóre psy mogły dorastać w warunkach, w których otaczały je tylko inne zaniedbane owłosione osoby i nikt nie uczył ich podstawowych nawyków, takich jak oddawanie moczu poza mieszkaniem. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i daj psu czas na przyzwyczajenie się do Ciebie i nieznanego otoczenia. Jeśli wprowadzasz go do rodziny z dziećmi, początkowo ogranicz ich wspólny kontakt. Twoje maluchy mogą stresować zwierzaka, a niechciany kontakt może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami dla obu stron. Podczas randek nie zostawiaj dzieci samych z psem i upewnij się, że ich zachowanie nie jest dla zwierzęcia nieprzyjemne.
Dla szczęśliwego współistnienia ważne jest, aby pies opanował przynajmniej podstawy posłuszeństwa. I nie martw się – opłaci się przysłowie o starym psie, którego nie można nauczyć nowych kawałków. „W przeciwieństwie do szczeniąt, dorosłe psy już zapamiętały pewne wzorce zachowań i ich ponowne uczenie się może zająć więcej czasu, ale nie jest to niemożliwe. Osiągniesz sukces, jeśli będziesz wytrwały, konsekwentny podczas treningu i jak najbardziej zmotywujesz psa. Gdy poznasz psa i dowiesz się, co lubi, z łatwością znajdziesz idealną nagrodę, za którą będzie entuzjastycznie wykonywał rozkazy. Oprócz przysmaku może to być zabawka, pieszczota, a nawet aport” – radzi Martin Kváš, dietetyk i konsultant ds. edukacji i szkolenia psów rasy brytyjczyk.


Należy zadbać o zdrowie
Pies ze schroniska jest często wielką niewiadomą nie tylko w odniesieniu do poprzedniego życia, ale także w zakresie opieki zdrowotnej w przeszłości. „Większość psów wychodzi ze schroniska z podstawowymi szczepieniami i odrobaczaniem, ale czasami trzeba powtórzyć szczepienie i odrobaczenie zaraz po przyjeździe do domu. Dlatego mimo ogromnych wysiłków schronisk na rzecz profilaktyki polecam wizytę u lekarza weterynarii, który zbada psa i zaleci dalszą opiekę profilaktyczną – mówi Martin Kváš.
Kolejnym aspektem wpływającym na zdrowie jest pasza. „Każdy pies zasługuje na dobrą dietę, zwłaszcza jeśli przeżył na resztkach lub najtańszych granulkach. Wybierając, wybieraj jedzenie, które jest smaczne, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na zdrowie ”- wyjaśnia Kváš. I dodaje: „Podczas karmienia przestrzegaj zalecanej dawki, nie próbuj zbytnio rozpieszczać psa, ponieważ cierpiał. Podobnie nie poprawiaj jego zgryzu z własnego talerza, przy takim podejściu wkrótce miałbyś galop z nadwagą w domu zamiast zdrowego psa. Po przyniesieniu włosów do domu ze schronu zacznij używać probiotyków, aby pomóc mu przezwyciężyć stres związany ze zmieniającymi się warunkami. Na przykład Canvit Probio jest bardzo odpowiedni” – dodaje Martin Kváš.
Choć opieka nad psami ze schroniska może wydawać się wyzwaniem, wiedz, że ich miłość i oddanie wynagrodzi Ci każdy kompromis. Naprawdę są prawdziwymi przyjaciółmi na dobre i na złe czasy. Dlatego z góry upewnij się, że (znowu) ich nie zawiedziesz.