06.11.22 Życie z psem

Nawet zwykłe domowe odgłosy mogą powodować stres u psów

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Czy nie doceniasz strachu swojego zwierzaka przed hałasem? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odkryli, że właściciele psów mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich zwierzak jest zestresowany, gdy jest narażony na typowe domowe odgłosy.

Chociaż powszechnie wiadomo, że nagłe, głośne dźwięki, takie jak fajerwerki lub burza, budzą strach u psów, badanie z zeszłego roku wykazało, że zwykłe dźwięki, takie jak odkurzacz lub kuchenka mikrofalowa, również mogą wywoływać niepokój. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Veterinary Science.

Język ciała
Wyniki pokazały, że przerywane dźwięki o wysokiej częstotliwości, takie jak dźwięk alarmu przeciwpożarowego, częściej powodowały niepokój u psa niż ciągły hałas o niskiej częstotliwości. „Wiemy, że jest wiele psów wrażliwych na hałas, ale nie doceniamy ich nieśmiałości wobec hałasu, który uważamy za normalny. Wielu właścicieli nie potrafi odczytać psiej mowy ciała” – powiedziała główna autorka Emma Griggová, naukowiec i wykładowca na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytet Kalifornijski, Davis.

Objawy niepokoju
Typowe objawy niepokoju u psa to kucanie, drżenie lub cofanie się. Niektórym właścicielom psów trudniej jest rozpoznać oznaki strachu lub niepokoju, gdy zachowanie psa jest bardziej subtelne. Na przykład zestresowane psy mogą tylko szybko oddychać, oblizywać usta, odwracać głowy lub zastygać. Czasami zawijają uszy do tyłu i pochylają głowy. Dlatego naukowcy zalecają, aby właściciele nauczyli się lepiej rozpoznawać zachowanie psów i oznaki niepokoju.

Zabawa zamiast zmartwień
Naukowcy przebadali 386 właścicieli psów. Badali reakcje psów na dźwięki w domu oraz rejestrowali zachowania psów i reakcje ludzi na 62 filmach dostępnych w Internecie. Badanie wykazało, że właściciele nie tylko nie docenili nieśmiałości swoich psów, ale większość ludzi reagowała na filmy raczej rozbawieniem niż troską o dobro ich psów. Naukowcy mają nadzieję, że to badanie skłoni ludzi do zastanowienia się nad źródłami hałasu, które mogą powodować stres ich psów, aby mogli podjąć kroki w celu ich zminimalizowania.

Niektóre dźwięki są bolesne dla psów
Grigg powiedział, że ponieważ psy mają znacznie lepszy słuch niż ludzie, niektóre dźwięki, na przykład bardzo głośne lub o wysokiej częstotliwości, mogą być potencjalnie bolesne dla uszu psa. Lepiej więc wysłać psa do innego pokoju, gdy wiemy, że będziemy włączać głośny sprzęt AGD. „Psy używają mowy ciała znacznie częściej niż ekspresji wokalnej i musimy być tego świadomi” – dodał Grigg. „Karmimy je, kochamy i mamy obowiązek odpowiednio reagować, gdy doświadczają cierpienia”.

Źródło: materiały UC Davis
Artykuł ekspercki: Emma K. Grigg, Juliann Chou, Emily Parker, Anwyn Gatesy-Davis, Sara T. Clarkson, Lynette A. Hart. Zachowania związane ze stresem u psów towarzyszących narażonych na typowe hałasy domowe oraz interpretacje zachowań ich psów przez właścicieli. Frontiers in Veterinary Science, 2021; 8 DOI: 10.3389/fvets.2021.760845
Zdjęcie: Pixabay