W dniach 28.09. - 29.09.2023 będzie w naszym magazynie przebiegać przerwa techniczna. Wszystkie zamówienia z tego okresu będą wysyłane od poniedziałku 02.10.2023. Dziękujemy za zrozumienie
17.04.22 Życie z psem

Psy odzwierciedlają stres właściciela, zwłaszcza ras owiec

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Czy podejrzewałeś, że związek psa z właścicielem był również związany z jego poziomem stresu? Szwedzkie badanie doszło do tego wniosku. Wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, sugerują również, że związek między stresem a cechami osobowości właściciela różni się w zależności od rasy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Linköping przyjrzeli się, czy na poziom stresu u psów mają wpływ ludzie, z którymi mieszkają. Poziom stresu można określić, mierząc poziom hormonu stresu przechowywanego we włosach. Naukowcy usunęli sierść psów i właścicieli oraz zmierzyli poziom kortyzolu – najważniejszego hormonu stresu. Zastanawiali się, czy istnieją również różnice między różnymi rasami psów.

Różne rasy
Hodowla doprowadziła do selekcji genetycznej różnych ras zgodnie ze sposobem użytkowania. Badanie objęło 18 ras, które zostały wyhodowane do samodzielnego polowania, takie jak szwedzki łoś, norweski łoś i jamnik. Druga grupa obejmowała psy z dawnych ras, które są genetycznie bliższe wilkowi. W tej grupie znalazły się 24 psy ras takich jak shiba inu, basenji i siberian husky.

Kwestionariusz i wyniki
Wszyscy właściciele wypełnili ankiety dotyczące własnej osobowości oraz osobowości ich psa. Odpowiedzieli również na pytania dotyczące ich relacji z psem. „Wyniki wykazały, że osobowość właściciela wpływa na poziom stresu u psów myśliwskich, ale interesujące jest to, że nie dotyczy to psów dawnych ras. Ponadto na poziom stresu u psów wpłynęła również relacja między psem a właścicielem. Dotyczyło to obu typów psów, ale wynik był mniej wyraźny w starożytnych rasach” – powiedziała Lina Roth, autorka badania. W poprzednim badaniu ci sami badacze zaobserwowali, że rasy owiec, które były hodowane ze względu na ich zdolność do pracy z ludźmi, od dawna odzwierciedlają poziom stresu ich właścicieli. Naukowcy doszli do wniosku, że długotrwały stres jest najmniej wpływ na właściciela i jego relacje ze zwierzęciem w starożytnych rasach. U psów myśliwskich widoczny jest wyraźny związek między osobowością właściciela a jego stosunkiem do psa, ale tylko rasy owiec wykazują wyjątkową synchronizację z długotrwałym stresem właściciela.

Źródło: materiały z University of Linköping, https://liu.se/en/news-item/hundars-langtidsstress-kopplad-till-relationen-med-agarna

Zdjęcie: MaxPixel