Szanowni klienci, w dniu dzisiejszym nie będzie dostępna obsługa klienta. Za utrudnienia przepraszamy, dziękujemy za zrozumienie.

18 faktów na temat zębów kota

Zęby kota dokładnie spełniają swoje zadanie - polują i ścinają małą zdobycz. Koty nie mają możliwości polowania, są uzależnione od karmy, którą właściciel przedstawi.

Zęby kota dokładnie spełniają swoje zadanie - polują i ścinają małą zdobycz. Koty nie mają możliwości polowania, są uzależnione od karmy, którą właściciel przedstawi. Jeśli dostaną tylko mokre jedzenie, a ich zęby nie zostaną mechanicznie oczyszczone, tworzą kamień nazębny. Aby uniknąć komplikacji zdrowotnych, zaleca się regularne dbanie o zęby kota.

Czego nie wiedziałeś o zębach kota?

1. Kocięta rodzą się bezzębne, między 3 a 6 tygodniem życia, przecinają 26 zębów tymczasowych: 12 siekaczy, 4 kły, 10 zębatych zębów.

2. Dorosły kot ma 30 zębów: 12 siekaczy, 4 kły, 10 zębatych zębów i 4 zęby trzonowe.

3. Długie kły są przeznaczone do chwytania i zabijania zdobyczy.

4. Tarcie zębów i stolca tnie mniejsze ugryzienia, aby kot mógł je łatwo połknąć.

5. Małe siekacze służą do skubania i zdrapywania małych kawałków mięsa z kości.

6. Zastąpienie uzębienia tymczasowego zębem stałym ma miejsce około 5 miesiąca życia. Czasami wiąże się to z problemami, takimi jak podwyższona temperatura, mniejszy apetyt i zwiększone wydzielanie śliny u kotka.

7. Uzębienie zwykle zaczyna się od małych siekaczy z przodu kufy, przez kły do większych zębów.

8. Zmiana zębów powinna być monitorowana przez właściciela kota, a jeśli jakikolwiek ząb uniemożliwia prawidłowe przycinanie, należy go wyrwać.

9. Podczas życia możesz napotkać częstą utratę zębów, szczególnie siekaczy, ale kot nie ma problemów z przyjmowaniem pokarmu.

10. Zgryz fizjologiczny to zgryz cęgowy lub nożycowy.

11. Do włączenia do hodowli niezbędny jest prawidłowy zgryz i pełne zęby.

12. Przodozgryz jest stanem, w którym dolna szczęka wysuwa się przed górną szczęką. W dolnej części dolnej szczęki opuszcza się poniżej górnej szczęki. W obu przypadkach górne i dolne siekacze nie stykają się ze sobą.

13. U kotów czasami może również wystąpić niedokrwistość (stan zębów z brakiem zębów) lub wadliwe położenie niektórych zębów.

14. Prawidłowo zęby powinny być wolne od kamienia nazębnego, a dziąsła powinny być zdrowe, różowe. Z ust nie powinno być zapachu.

15. Zęby psują się stosunkowo rzadko, ale kamień nazębny jest częstym problemem.

16. Koty często mają zapalenie dziąseł. Doniesiono, że ponad 70% kotów w wieku 20-27 miesięcy ma objawy.

17. Najłatwiejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego kota, to dać mu szansę na „regularne” mycie zębów. Podawaj z przekąskami lub suchymi granulkami. Najbardziej skuteczną opieką profilaktyczną jest regularne czyszczenie zębów.

18. Nie używaj klasycznej szczoteczki do zębów, jest to zbyt trudne. Alternatywą może być miękka szczoteczka dla dzieci. Dostępne są specjalne pędzle . Inną opcją jest gaza nasączona nadtlenkiem wodoru lub słoną wodą. Jeszcze lepiej jest użyć specjalnej pasty do zębów.

Zdjęcie: pixabay.com