21.06.21 Życie z kotem

Chodzenie na smyczy

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Na smyczy możesz zabrać nie tylko swojego psa, ale także przyjaciela kota. Co prawda spacer nie będzie tak długi i tempo będzie wolniejsze, ale znowu przeżyjesz coś niekonwencjonalnego. Dla kotów domowych spacery to ciekawy sposób na urozmaicenie dnia. Jak trenować chodzenie na smyczy?

Przede wszystkim należy podkreślić, że niektóre koty w ogóle nie lubią chodzić na smyczy i boją się wychodzić na zewnątrz, dlatego lepiej ich nie zmuszać i nie narażać na niepotrzebny stres. Poznawanie otoczenia na smyczy to szczególnie frajda dla kotów odważnych i dociekliwych, które nie straszą obcych dźwięków i obcych środowisk. Nawet jeśli kot nie wybiera się z Tobą na żadną wędrówkę, spacer po domu będzie dla niego przyjemną odmianą od codziennego stereotypu.

Spokojne miejsce
Koty w pełni pochłaniają otoczenie, obserwując, gdzie lecą rzeczy, węsząc zapachy. Dlatego licz na to, że kot zrobi kilka kroków, zatrzyma się, zacznie wietrzyć, wsłuchać się w dźwięki otoczenia, a następnie ruszyć dalej. Czas na spacery na świeżym powietrzu, gdy na dworze jest cicho, dobrze jest wybrać miejsca bez spacerujących psów. Możesz zacząć od ogrodzonego podwórka lub ogrodu, gdzie kot poczuje się bezpieczniej.

Uprząż i smycz
Zdobądź bezpieczną i wygodną uprząż dla swojego kota . Kot powinien dobrze przylegać do tułowia. Zawsze lepiej wybrać szelki niż obrożę, z której kot mógłby łatwo wyciągnąć.

Dostępne są również specjalne kamizelki. Kamizelka uprzęży w komplecie ze smyczą. Dzięki miękkiemu wypełnieniu jest wygodny w noszeniu i nie krępuje kotów. Nadaje się więc na długie spacery, a jednocześnie zapewnia kotu większe bezpieczeństwo, ponieważ nie naraża się na otarcia o przecięte paski. Kamizelka jest w pełni dopasowywana w klatce piersiowej i brzuchu, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do każdego kota.

Krok po kroku
Pozwól kotu bawić się smyczą i uprzężą przez kilka dni, żeby je poznawała i oglądała do woli. Na tydzień umieść je w pobliżu skrobaka lub obok jej ulubionego łóżeczka. Następnym krokiem jest założenie szelek kota, początkowo zostaw je tylko na minutę, a następnie stopniowo wydłużaj czas. Pozwól jej chodzić po mieszkaniu z uprzężą, oferuj jej smakołyki i chwal ją za to, że szkolenie było pozytywnym doświadczeniem. Następnie przypnij smycz do uprzęży i pozwól kotu chodzić po domu. Możesz zachęcić ją zabawką do pójścia dalej. Nie zapomnij ponownie o smakołykach. Wtedy możesz chodzić z kotem po domu, możesz dać jej kawałek jedzenia lub pomachać kotu przed nosem. Kot powinien nauczyć się chodzić na smyczy i przyzwyczaić się do lekkiego odczucia przyczepności. Jak tylko wyda Ci się, że kot przyjął smycz i nie protestuje, wyjmij ją (oczywiście zapiętą, aby nie prześlizgnęła się przez Ciebie). Na zewnątrz weź ją na chwilę w ramiona i pokaż jej różne rzeczy (liście na drzewie itp.). Jeśli kot zareaguje pozytywnie, możesz stopniowo wydłużać spacery na smyczy. Kota należy traktować delikatnie. Zapomnij o pociąganiu za smycz, bo inaczej spacery szybko się zdegustują. Kotka lubi wybierać kierunek chodzenia, więc w miarę możliwości staraj się do niej pasować. Jeśli kot boi się na zewnątrz nawet po kilku próbach, nie ma sensu jej zmuszać, nie ma przyjemności z chodzenia.

Źródło: Arden Moore, Zdrowy kot, porady i wskazówki, jak uszczęśliwić życie swojego kota, Mladá fronta, 2017
Zdjęcie David Mark z Pixabay