07.01.24 Życie z kotem

Co zrobić, jeśli kot zamiast toalety korzysta z doniczki?

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Czy zauważyłeś, że Twoje futrzane stworzenie uważa doniczkę z roślinami doniczkowymi za lepsze miejsce na załatwienie sobie sprawy niż własną toaletę? Zwykle oznacza to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także podłogę pokrytą rozsypaną ziemią. Chociaż zachowanie kota może być frustrujące, możesz podjąć kilka kroków, aby rozwiązać ten problem.

Niektóre koty lubią kopać dziurę w miękkiej ziemi, aby oddać mocz i kał. Zwłaszcza jeśli byli przyzwyczajeni do wychodzenia na zewnątrz i korzystali z tamtejszej gleby. Ale może to być wyraźny sygnał od kota, że toaleta nie jest wystarczająco wyczyszczona, więc szuka alternatywnego miejsca. Możliwe jest również, że toaleta dla kota jest dla niej za mała lub znajduje się w nieodpowiednim miejscu (obok hałaśliwej pralki itp.). Przede wszystkim ważne jest, aby wykluczyć problemy zdrowotne, które mogą być przyczyną tego niewłaściwego zachowania. Czasami koty oddają mocz w nietypowych miejscach, aby zasygnalizować, że coś jest nie tak. Czy zaszły jakieś zmiany w Twoim domu? Być może kot w ten sposób okazuje swoje niezadowolenie. Feromony dla kotów mogą pomóc, są dostępne w postaci sprayu lub dyfuzora i mogą pomóc uspokoić kota i zmniejszyć stres, który może być związany z niewłaściwym zachowaniem.

Zmiana ściółki i dodanie kolejnej toalety
Być może kot woli określony rodzaj żwirku. Spróbuj poeksperymentować z różnymi rodzajami żwirku dla kotów i zobacz, który będzie najlepszy dla Twojego kota. Inną opcją rozwiązania problemu jest dodanie do domu kolejnej kuwety dla kota. Czasami koty reagują na zmianę otoczenia i mogą zacząć korzystać z toalety, jeśli zostanie ona umieszczona w innym miejscu.

Zabezpiecz doniczkę
Jeśli kot wielokrotnie korzysta z garnka, ważne jest, aby utrzymać to miejsce w jak największej czystości. Jak najszybciej usuń mocz lub kał. Przykryj ziemię w doniczce materiałem nieatrakcyjnym dla kota (ostre kamienie ozdobne lub kolczaste szyszki). Możesz także okleić górę doniczki taśmą dwustronną, aby kot do niej nie wskoczył. Inną opcją jest spryskanie roślin cytronellą lub octem winnym, który odstrasza koty. Przenieś doniczkę w inne miejsce. Jeśli umieścisz go w pomieszczeniu, do którego kot nie ma dostępu, problem zostanie natychmiast rozwiązany.

Jeśli wszystkie próby zawiodły, pomocna może okazać się konsultacja z weterynarzem lub kocim psychologiem. Ponieważ każdy kot jest wyjątkowy, konieczne może być wypróbowanie różnych podejść, zanim problem zostanie rozwiązany. Ważne jest, aby zachować cierpliwość i nigdy nie karać kota fizycznie.

Zdjęcie: Pexels.com