26.02.22 Życie z kotem

Dlaczego kot jest agresywny?

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Koty zazwyczaj nie są agresywne w stosunku do właściciela, ale podobnie jak inne zwierzęta mają własne ograniczenia, które są skłonne tolerować. Istnieje wiele różnych przyczyn agresji, a czasem ich kombinacja.

Agresja obronna / agresja strachu - kot zazwyczaj ucieka przed kolizją, ale jeśli mu się nie uda, może się obronić. Albo dowiedziała się wcześniej, że ucieczka jej nie pomoże i woli zaatakować.
Agresja w zabawie i głaskaniu - koty zazwyczaj wolą być z nimi głaskane krótko, ale często. W przeciwieństwie do tego ludzie mają tendencję do rzadszych interakcji, ale tym bardziej intensywnie. Może to być niewygodne dla niektórych kotów, a wiele z nich ma pewien limit podczas głaskania, którego przekroczenie może powodować agresję (syndrom głaskania i gryzienia).
Agresja terytorialna – występuje zwykle na koty obce, gdy na terytorium jednego z nich spotykają się dwa koty
Agresja wywołana bólem – kot cierpiący na ból ma bardzo obniżony poziom tolerancji, co jest bardzo częstą przyczyną agresji.

Koty mogą być bardziej podatne na zachowania agresywne, jeśli są trzymane w mieszkaniu bez bodźców, dzięki czemu mają nadmiar nagromadzonej energii. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie bawić się z kotem i oferować mu mnóstwo okazji do aktywności fizycznej. Kocięta i młode koty mogą również wykazywać pewne drapieżnictwo podczas polowań, co jest naturalne. Czasami kastracja może pomóc złagodzić agresję. W szczególności, jeśli agresja pojawiła się bez wyraźnego powodu u spokojnej, nieagresywnej osoby, zasięgnij porady weterynarza. Jeśli nie ma medycznego powodu, aby być agresywnym, poszukaj pomocy wykwalifikowanego specjalisty od kotów.

Zdjęcie: maks. piksel