11.03.20 Życie z kotem

Dlaczego kot plotkuje?

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Jest to normalne, że kot od czasu do czasu drapie lub liże dokładnie w ramach codziennego czyszczenia. Problemem jest jednak zwiększone swędzenie, co prowadzi do nadmiernego drapania. Przeważnie jest to obecność zewnętrznych pasożytów lub oznaka alergii. Czasami problemy te występują również w infekcjach bakteryjnych lub skórnych drożdży .

Na co uważać? Sprawdź, czy zachowanie twojego kota się zmieni. Czy drapanie i skubanie występuje częściej niż zwykle? Czy to już dawno? Czy twarde drapanie prowadzi do obrażeń skóry i wypadania włosów? Czy zauważysz zaczerwienienie, strupki lub ból? Jeśli tak, to nie opóźniaj wizyty weterynarza. Aby trwale rozwiązać problemy, należy zidentyfikować przyczynę i leczyć ją.

Zablešení
Jedną z przyczyn zarysowania może być zaczerwienienie. Najpierw sprawdź głowę kota i jego obszar wzdłuż kręgosłupa od kłębu do ogona. Chociaż pchły są miniaturowe, na pewno ich nie przegapisz. Skaczą dobrze i pozostawiają odchody w postaci małych czarnych kropek we włosach zwierzęcia. U kotów problemem jest przede wszystkim alergia na ugryzienie pcheł, a zwłaszcza ślinę pcheł (FAD), która powoduje znaczne swędzenie. Zwłaszcza w okolicy pleców nad ogonem, na udach i ogonie. W tych miejscach mogą wypadać rany i włosy. Kot często drapie się, a jeśli problem nie zostanie rozwiązany, może rozwinąć się wtórne zapalenie skóry. Jeśli twój kot ma dostęp na zewnątrz, nie lekceważ stosowania produktów przeciwpasożytniczych . Chroni kota nie tylko przed pchłami, ale także przed kleszczami.

Inne pasożyty
Inne pasożyty skórne obejmują świerzb. Najczęściej dotyczy to miejsc na uszach, łokciach, kostkach. Co więcej, nużyca, która na początku nie jest tak swędząca, ale późniejsza infekcja skóry objawia się jedynie swędzeniem. Objawem jest wypadanie włosów (początkowo w małych miejscach, stopniowo rozszerzające się). Swędzenie uszu i potrząsanie głową powoduje ponownie świerzb uszny, gdy uszy wykazują większą ilość ciemnego, kruchego „sebum”.

Atopia, alergia pokarmowa
Atopy to reakcja alergiczna na alergeny unoszące się w powietrzu (pyłki, kurz, roztocza ...). Koty często gryzą łapy, plotkują uszami, nosem i oczami. Zwykle pogarsza się wiosną i latem.
Alergia pokarmowa może wystąpić w każdym wieku. Zazwyczaj zwierzę drapie się po całym ciele, ale w niektórych przypadkach swędzenie jest bardziej wyraźne na uszach i nogach. W 20-30% przypadków zwierzęta mają więcej współistniejących chorób alergicznych (alergia na pchły, atopia ...). A jakie są najczęstsze alergeny pokarmowe u kotów? Wołowina 20%, mleko i produkty mleczne 14,6%, ryby 13%, jagnięcina 6,7%, drób 4,5%, pszenica 4,5%

Leczenie
Nie należy rozpoczynać leczenia samodzielnie. Wszystkie leki zalecane przez weterynarza dają kotowi dokładnie zgodnie z instrukcją i podają dawkę. Aby zmniejszyć swędzenie, lekarz weterynarii może zalecić podawanie leków przeciwhistaminowych lub kortykoidów. Oprócz odpowiedniego leczenia może również pomóc zmniejszyć swędzenie, dodając do paszy kwasy tłuszczowe (np. Olej rybny ), stosując różne kojące szampony i podając hipoalergiczną paszę .

Zdjęcie Ashan Rai z Pexels