06.11.22 Życie z kotem

Jak śpią koty?

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Dlaczego koty tak często śpią i kiedy nie należy ich budzić, bo śnią? MVDr odpowie na to pytanie. Hana Prausová w artykule z bloga Labvet.

Czy uważasz, że koty śpią od 12 do 16 godzin dziennie, ponieważ są leniwymi stworzeniami? Jednak to zachowanie ma znaczenie i jest wpisane na stałe w ich kod genetyczny.
Koty są drapieżnikami (i jednymi z najlepiej wyposażonych), polują indywidualnie, ich dieta to świeża zdobycz, nie padlina. Jednak takie polowanie wymaga dużo energii. Kot tropi cierpliwie, czeka iw odpowiednim momencie rusza jak błyskawica. A żeby się nasycić, musi powtarzać tę czynność wiele razy w ciągu 24 godzin.
Sen jest zatem niezbędny do gromadzenia tej energii. Ale ponieważ jest nie tylko drapieżnikiem, ale także ofiarą innych większych drapieżników, wyszukuje różne ukryte zakamarki do spania, gdzie zasypia w różnych dziwacznych pozycjach. Internet pełen jest zdjęć kotów, które potrafią zasnąć zawsze i wszędzie tam, gdzie czują się bezpiecznie. Kiedy więc zasypia na otwartej gazecie lub laptopie przed tobą, jest to dowód całkowitego zaufania, jakim cię obdarza.

U kotów, tak jak u nas, fazy snu jasnego i głębokiego (tzw. REM) przeplatają się na korzyść fazy lekkiej. Może mieć lekko uchylone powieki, uszy obracające się w poszukiwaniu dźwięków i zawsze jest gotowa do poderwania się i ucieczki przed wrogiem w każdej chwili. Faza głęboka trwa od 10 do 15 minut, podczas której kot jest zrelaksowany i wydaje się śnić. Więc jeśli stroszy wąsy i potrząsa łapami, nie budź jej, prawdopodobnie ma jakieś przygody z dzikim kotem. W hiperboli życie kota składa się z czterech stale powtarzających się faz - polowania, jedzenia, sprzątania i spania. Nawet staranne mycie po każdym posiłku ma sens – zapachy z zabitej ofiary mogą ponownie zwrócić niechcianą uwagę większego drapieżnika, a ona będzie się dobrze bawić po niezakłóconym śnie.
I na koniec notatka weterynaryjna. Oprócz niezwykle nadmiernego spania, objawem choroby może być również skrócenie całkowitego czasu snu.

Tekst: MVDr. Hana Prausová, blog Labvet 
Zdjęcie: Pixabay