07.05.22 Życie z kotem

Jakie niebezpieczeństwa czają się w wiosennym ogrodzie?

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Wiosna w pełnym rozkwicie i wreszcie cieszymy się ciepłą pogodą z naszymi pupilami. Jednak nawet przebywanie w ogrodzie niesie ze sobą pewne ryzyko. Na co uważać?

Claire Turner, weterynarz z brytyjskiej organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt Battersea, wyjaśnia: „Wiosna z dłuższymi dniami i cieplejszą pogodą jest mile widziana zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Jednak niektóre rośliny, takie jak żonkile i tulipany, mogą być niebezpieczne dla naszych zwierząt. powinien zwracać uwagę na to, co rosną w ogrodzie. A owady, takie jak osy i kleszcze, również stanowią zagrożenie. Jeśli twój pies lub kot wącha, połyka lub wejdzie w kontakt z czymś toksycznym dla niego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii ”.

Żonkile

Każda część tej rośliny może być bardzo toksyczna dla kotów. Może powodować wymioty, biegunkę, bóle brzucha, drgawki i spadek ciśnienia krwi. Cebule narcyza są najbardziej niebezpieczne dla psów i kotów, dlatego właściciele zwierząt powinni unikać sadzenia ich w ogrodzie.

Tulipany i hiacynty

Całe tulipany lub hiacynt są trujące dla psów i kotów, ale cebula jest szczególnie toksyczna i może powodować wymioty i trudności w oddychaniu. Upewnij się, że trzymasz je poza zasięgiem swojego zwierzaka przed sadzeniem.

Kleszcze

Kleszcze to małe pasożyty, które przenoszą patogeny groźnych chorób (np. boreliozy). Występują nie tylko w lasach i innych obszarach trawiastych, ale także w ogrodach, zwłaszcza w cieplejszych wiosennych miesiącach. Gdy Twój pies lub kot wyjdzie na zewnątrz, przejedź po nim rękoma i sprawdź, czy nie ma kleszczy. Jeśli znajdziesz kleszcza, ważne jest, aby go szybko usunąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia Twojego zwierzaka. Najlepiej używać specjalnie zaprojektowanych pęsety z kleszczami, które można kupić w sklepie zoologicznym. Zdecydowanie wskazane jest stosowanie odpowiednich leków przeciwpasożytniczych .

Osy i pszczoły

Jeśli twój pies lub kot zostanie dźgnięty przez osę lub pszczołę, prawdopodobnie skończy się to obrzękiem oraz miejscowym bólem i podrażnieniem. Ból, choć nieprzyjemny dla nich, powinien ustąpić po krótkim czasie. Jednak niektóre psy i koty mogą być uczulone. Jeśli zwierzę zacznie wymiotować, ma biegunkę, ciężko oddycha, ma blade dziąsła lub nadmiernie opuchnie wokół użądlenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Herbicydy

Środki chwastobójcze i zawarte w nich chemikalia mogą być niebezpieczne dla naszych psów i kotów. Dlatego przed zakupem przeczytaj etykietę. Idealnie jest wybierać produkty ekologiczne, które są bezpieczne dla zwierząt domowych i dzikiej przyrody.

Identyfikacja zwierząt

Przy dłuższych dniach i bardziej słonecznej pogodzie Twoje psy i koty mogą chcieć częściej lub dłużej przebywać na zewnątrz. Ważne jest, aby upewnić się, że psy są oznaczone mikroczipem, a aktualne dane są wpisane do rejestru. Zgodnie z prawem koty nie muszą być oznaczane mikroczipem, ale wskazane jest noszenie bezpiecznej obroży z informacją o właścicielu.


Źródło: Organizacja Battersea, www.battersea.org.uk
Zdjęcie: Pixabay