05.03.22 Zdrowie i choroby

Kiedy boli ucho psa lub kota

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Co zrobić, gdy pupil puka się w głowę, drapie się w ucho lub przechyla głowę na bok? Doradza to Vladimír Tichá w artykule na blogu Labvet.

„Potrzebuję porady. Nasza Barborka wciąż drapie się po uszach. Mieliśmy już kilka kropli, ale nie zadziałały. Barborka była szlachetnym i delikatnym pudlem zabawkowym, zdecydowanie utrzymywanym w czystości. Właścicielka była bardzo zaskoczona, że znaleźliśmy u jej psa kurz z uszu. Zabieg przebiegł szybko i skutecznie, doradziliśmy właścicielce, aby nie pożyczała na wystawach rzeczy używanych do pielęgnacji.

Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba, która dotyka wiele psów i kotów. Trochę smutne jest to, że jest to sprawa czasem niedoceniana przez właścicieli. To duży błąd, ponieważ pozornie nieistotny problem bardzo komplikuje psu życie i jego zastosowanie w praktyce, a zaniedbany może powodować cierpienie na całe życie. W przypadku poszczególnych schorzeń, nie wyłączając zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego, zwykle podaje się przyczynę lub przyczynę, leczenie, a także rzecz niezmiernie ważną, czyli profilaktykę lub ściślej sposób zapobiegania chorobie.

Przyczyny zapalenia ucha u psów lub kotów
Przyczyn zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego u psa lub kota jest wiele, a bardzo często jest to połączenie kilku z nich. Zapalenie ucha, jak czasem właściciele psów i weterynarze skracają tę chorobę, może powodować np.:

infekcje bakteryjne – istnieje szereg bakterii, które przyczyniają się lub pogarszają przebieg choroby. Do tej kategorii należą np. Staphylococcal intermedius, Pseudomans sp., Escheria coli, Proteus sp. i więcej. Bakterie mogą powodować poważne stany zapalne, a u wielu chorych psów z ucha dosłownie wycieka ropa
drożdże - najczęściej wywoływane przez drożdżaki Malassezia pachydermatis. Infekcjom drożdżaków towarzyszy specyficzny zapach. Drożdże nie tylko powodują zapalenie przewodu słuchowego, ale także dolną część małżowiny usznej i zagłębienie ucha.
infekcje pasożytnicze – zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego u psa lub kota powoduje roztocze, którego podstawowym żywicielem jest kot, ale który często występuje u psów i innych drapieżników. Jest to strup ucha (Otodectes cynotis), często określany jako świerzb ucha.

Strup , który charakteryzuje się długimi włoskami na kończynach, przesuwa się wzdłuż wyściółki przewodu słuchowego i przebija naczynia krwionośne i limfatyczne. Kanał słuchowy reaguje zwiększoną produkcją sebum, które następnie rozkłada się i tworzy pożywkę dla namnażania się mikroorganizmów. Często przywozisz tam psa lub kota, który z powodu parcha ma bardzo swędzące ucho.
U małych kociąt inwazja woskowiny jest czasami tak silna, że dochodzi do całkowitego zatkania przewodu słuchowego, a czasami do uszkodzenia ucha wewnętrznego.
Samica przegrzebka składa jaja, które są lepkie i dobrze trzymają się wyściółki ucha. Cały rozwój parcha odbywa się w przewodzie słuchowym i trwa około 3 tygodni.
Nieprzyjemnego pasożyta pies lub kot może nabawić się przez bezpośredni kontakt z chorym kolegą, może też nastąpić zarażenie się przez potrzeby hodowlane. Naprawdę nie opłaca się pożyczać od siebie na pokaz pędzli, grzebieni, noży do przycinania czy nożyczek.
ciało obce - zwłaszcza problemy z trawą spowodowane fragmentami nasion traw, fragmentami części roślin, wodą i niestety często watą, która utknęła w przewodzie słuchowym po niefachowym leczeniu

Skąd mam wiedzieć?
Czasami właściciele pytają, skąd wiedzą, że u psa lub kota pojawiła się pewna choroba. W przypadku zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego objawy są dość wyraźne. Pies lub kot uderza głową, a czasem nosi ją z boku. Chore zadrapania uszu, zmiany wyglądu skóry na skórze małżowiny usznej, w zagłębieniu ucha oraz w widocznej części przewodu słuchowego zewnętrznego. Jest czerwona, czasem spuchnięta i wydziela różnego rodzaju wydzieliny, które często nieprzyjemnie pachną.
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, rozsądnie jest udać się do weterynarza. Ma okazję szczegółowo zbadać ucho, „zajrzeć do niego” i zweryfikować, czy przyczyną problemu nie jest ciało obce. Najlepiej byłoby, gdyby wykonali badanie laboratoryjne, które nie tylko określi dokładną przyczynę problemu, ale pomoże skierować leczenie we właściwym kierunku.
Nawet najlepsze antybiotyki nie zniszczą świerzbu uszu i odwrotnie, nawet wysokiej jakości leki przeciw świerzbowi nie poradzą sobie z drożdżycą lub infekcją bakteryjną. W przypadku wykrywania bakterii możliwe jest ustalenie czułości, na podstawie której dobierane są antybiotyki absorbujące bakterie.

Obecnie istnieją specjalne produkty, które z powodzeniem stosuje się w leczeniu zapalenia ucha. Często jednak zapomina się, że nawet najlepszy i najodpowiedniejszy lek może działać tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zaaplikowany.

Więc na co zwrócić uwagę:
Pierwszy lek należy nałożyć na oczyszczony kanał słuchowy. Nawet laik zrozumie, że jeśli ucho jest pełne rozkładającego się sebum i wydzieliny wytwarzanej przez chorą tkankę, lek może mieć ograniczone działanie. Właściciele niechętnie czyszczą kanały uszne swoich psów. Martwią się, że bardziej skrzywdzą psa niż pomogą. Nie jest to zbyt skomplikowane zadanie, ale prawdą jest, że może nie być przyjemne dla psa lub kota.
Drugi lek, który najczęściej występuje w postaci kropli, należy podawać w taki sposób, aby dotarł do głębszych partii przewodu słuchowego. Procedura jest podobna do czyszczenia. Małżowina uszna jest lekko wysunięta do góry, a aplikator można następnie wprowadzić do otwartego kanału słuchowego i wkroplić wymaganą liczbę kropli. Dokładne wcieranie pozwoli rozprowadzić lek po całej powierzchni przewodu słuchowego. W podobny sposób nakłada się maść, tylko w jej przypadku zaleca się nałożenie niewielkiej ilości na wacik i przetarcie nim kanału słuchowego. Jeśli dotknięta jest wewnętrzna powierzchnia małżowiny usznej, należy na nią również zaaplikować lek.
3. Musisz pomyśleć o ilości podanego leku. Rozsądne jest przestrzeganie dawki określonej przez lekarza weterynarii lub instrukcji produktu. Nie zaleca się zalewania ucha lekami. Wręcz przeciwnie, należy przestrzegać okresu leczenia, nawet jeśli stan zapalny wydaje się być wyleczony. Nawroty tej choroby są nieprzyjemne i dobrze im zapobiegać.
4. Konieczne jest utrzymanie w czystości okolic ucha. Czasami z przewodu słuchowego wydostaje się wydzielina. Jeśli wyschnie na sierści wokół uszu, istnieje niebezpieczeństwo stworzenia pewnego rodzaju rezerwuaru infekcji. Dla psa z zapaleniem przewodu słuchowego zewnętrznego nie jest rozsądne noszenie przez cały czas obroży na szyi. Jak już wspomniano, pies uderza głową i jest w stanie bić obrożę do krwi krawędzi łuków. Korekta tego problemu w połączeniu ze stanem zapalnym przewodu słuchowego jest bardzo skomplikowana.
Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego u psów i kotów to choroba, której zapobieganie nie jest łatwe. Mówi się o dziedzicznych talentach, a kształtowanie małżowiny usznej oraz umiejscowienie i łożyskowanie ucha odgrywają główną rolę. To wszystko, na co właściciel psa będzie miał trudności z wpłynięciem. Istnieją jednak pewne zasady, których przestrzeganie może znacznie zmniejszyć częstość występowania nieprzyjemnych chorób.

Przede wszystkim to regularne sprawdzanie stanu uszu, zwłaszcza po powrocie ze spaceru na łonie natury. Wszystkie ścinki trawy i ich nasiona należy szybko usunąć.
Jeśli w przewodzie słuchowym pojawi się nadmierna ilość sebum, wskazane jest oczyszczenie uszu. Na rynku dostępne są preparaty, które po wkropleniu do ucha rozpuszczają nadmiar sebum, a pies go wybija bez dalszej pomocy człowieka. W przypadku ras o dłuższej sierści konieczne jest utrzymanie zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony małżowiny usznej oraz okolic uszu. Ciężka, brudna i brudna sierść to podstawa długotrwałego problemu.
U ras z długimi i przylegającymi małżowinami usznymi wskazane jest od czasu do czasu „przewietrzyć” ucho. Dużą rolę odgrywa również rytm psa. Doświadczenie pokazuje, że psy, które mają wystarczająco dużo ruchu, cierpią na zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego znacznie mniej niż psy, które większość czasu spędzają w domu na kanapie.

Tekst: Vladimíra Tichá, LABVET BLOG, www.labvet.cz/blog
Zdjęcie: Pixabay