14.05.22 Życie z kotem

Koty i ptaki pod jednym dachem

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Koty są z natury łowcami, a ptaki są ich naturalną ofiarą. Kiedy te dwa gatunki żyją w tym samym gospodarstwie domowym, może to powodować problemy. Jeśli chcesz, aby kot i ptak dzieliły Twój dom, musisz być ostrożny.

Koty gonią i rzucają się na ptaki z powodu ich instynktownego zachowania. Mogą bardzo łatwo zranić lub potencjalnie zabić ptaka. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo pióra i chronić je przed bestią. Kot i ptak mogą współistnieć w gospodarstwie domowym, ale należy upewnić się, że kot nie może fizycznie dosięgnąć ptaka. Nawet jeśli zapewnisz mu wysokiej jakości pożywienie, naturalne instynkty drapieżnika mogą się w nim obudzić, gdy spojrzysz na ptaka. Dla kota skakanie i łapanie jest po prostu zabawne, więc spróbuj skierować uwagę kota na zabawki. Podczas wspólnych zabaw kot rozprasza się, wysysa nadmiar energii i zaspokaja apetyty myśliwskie.

To zależy od charakteru kota
Niektóre koty o ograniczonym instynkcie łowieckim mogą nauczyć się tolerować ptaka, zwłaszcza jeśli wyrastają z nim od kociaka. Podczas gdy inni mają ciągłą chęć dotarcia do niego. Oceń osobowość swojego kota i zawsze bądź czujny, jeśli może dojść do interakcji. Nawet jeśli kot wygląda na uszczęśliwionego, upewnij się, że ptak jest bezpiecznie schowany w klatce. Jeśli kot patrzy na ptaka, odchyla uszy do tyłu i macha ogonem, są to wyraźne oznaki, że zaraz rzuci się na zdobycz.

Zabezpiecz klatkę
Jeśli masz ciekawskiego kota, upewnij się, że twój ptak ma bezpieczną klatkę lub wolierę, do której kot nie może wejść. Zabezpiecz również klatkę przed przewróceniem. Sprawdź zamki klatki lub karabińczyki, aby upewnić się, że kot nie może otworzyć drzwi łapą. Najlepiej ustawić klatkę przy ścianie. Dzięki temu ptak nie tylko czuje się bezpieczniej, ale także zmniejsza prawdopodobieństwo przewrócenia klatki. Jeśli ptak nadal znajduje się w centrum zainteresowania kota, rozważ umieszczenie klatki w pomieszczeniu, do którego kot nie ma dostępu. Ptak w klatce, za którym goni kot (mimo że jest bezpieczny za kratami) jest niepotrzebnie zestresowany. Pozostaw ptakowi bezpieczny czas poza klatką i w tym czasie zamknij kota w innym pomieszczeniu.

Znajomy
Należy zachować ostrożność, jeśli chcesz, aby zwierzęta przyzwyczaiły się do siebie. Kot powinien zrozumieć, że ptak jest „przyjacielem, a nie jedzeniem”. A ptak nie powinien być zestresowany z kota. Zacznij powoli i pozwól swoim zwierzakom patrzeć na siebie z daleka, podczas gdy ptak jest bezpiecznie zamknięty w klatce. Jeśli ptak wygląda na zrelaksowanego, pozwól kotu podejść do klatki, aby go zbadać. Gdy ptak jest zestresowany, zakończ randkę i kontynuuj innym razem. Jeśli kot spróbuje wskoczyć na klatkę lub wsadzić łapę między pręty, powiedz „nie”. Niektóre koty są spryskiwane wodą ze spryskiwacza (ale nie używaj go na nieśmiałych, zestresowanych kotach). Stopniowo przedłużaj zbliżenie, aby zwierzęta przyzwyczaiły się do siebie. Niektóre koty nie wykazują oznak drapieżnego apetytu, a ich właściciele regularnie wypuszczają ptaka z klatki, pozwalając zwierzętom widzieć się bez przeszkód. Istnieje wiele filmów, w których kot i ptak zaprzyjaźniają się, a kot ma papużkę falistą w uchu itp. Możesz mieć szczęście i twoje zwierzęta również znajdą do siebie drogę, ale zdecydowanie nie jest to regułą. Zależy to głównie od charakteru i temperamentu kota. Zawsze należy uważnie obserwować oba zwierzęta i być przygotowanym na szybką reakcję, jeśli kot wydaje się atakować ptaka. Instynkt może kontrolować nawet łagodnego kota, co może prowadzić do zranienia, a nawet śmierci upierzenia. Dlatego nigdy nie zostawiaj zwierząt samych bez opieki.

Zdjęcie: MaxPixel