27.01.24 Zdrowie i choroby

Uwaga na szycie. Kot połknął nić i igłę, musiał przejść operację

Ten artykuł jest tłumaczony przez Google Translator. Pracujemy nad jego ręcznym tłumaczeniem. Dziękujemy za wyrozumiałość.

Koty i kocurki są znanymi mistrzami w kradzieży „zabawek”, którymi woleliby się nie bawić. Ich żartobliwość i ciekawość mogą czasami obrócić się przeciwko nim, na przykład gdy połkną coś nieodpowiedniego. Ciało obce w przewodzie pokarmowym zwierzęcia może być potencjalnie niebezpieczne i wymaga szybkiej reakcji właściciela.


„Widzenie czegoś, czego zwierzę zdecydowanie nie powinno było robić, to najczęstszy problem, z jakim spotykają się nasi klienci i ich lekarze weterynarii. To dość typowe dla psów. Dla nich na przykład skarpetki są hitem całorocznym. Weterynarze są przygotowani na takie sytuacje, dlatego zdecydowanie nie wahajcie się z nimi skontaktować” – radzi Denis Klinger, dyrektor PetExpert, który specjalizuje się w ubezpieczeniach psów i kotów. Dzięki uzgodnionemu ubezpieczeniu zdrowotnemu dla swoich futrzanych zwierząt właściciele nie muszą się martwić o finansową stronę rzeczy. Mogą w ten sposób zapewnić swoim towarzyszom nie tylko doraźne leczenie, ale także wnikliwą diagnostykę w przypadkach, gdy zwierzę boryka się z mniej lub bardziej tajemniczym problemem zdrowotnym.


Prawdziwa historia: kot Axl Rose i połknięta igła

Kot Axl Rose to typowy figlarny kot, który niczym dobry władca domu nie ma problemu z otwarciem szafki, szuflady czy po prostu wszystkiego, co go zainteresuje. Zawsze szuka czegoś, co można wykorzystać jako zabawkę z otwartych przestrzeni. Któregoś ranka jego uwagę przykuła szuflada z przyborami do szycia. Niestety kotowi jakoś "udało się" zjeść kawałek nitki za pomocą nawleczonej igły. Na szczęście szybka wizyta u weterynarza zapobiegła tym, że niebezpieczny przedmiot spowodował szkody dla jego zdrowia.
Uważność jego kochanki opłaciła się. Od razu zauważyła, gdy przyłapała kota na sięganiu po wymiociny, lecz nic z tego nie wyszło, jakby coś utknęło mu w pysku lub gardle. Gdy tylko troskliwa właścicielka dowiedziała się, że kot tego ranka zawalił szycie, kierując się swoim przeczuciem, bez wahania zabrała go do weterynarza. Tam Axl został prześwietlony i na zdjęciu wyraźnie widać igłę wbitą w krtań.
Połknięcie ostrego przedmiotu może łatwo doprowadzić do stanu zagrażającego życiu. Kot więc szybko znalazł się na stole operacyjnym w znieczuleniu i weterynarz wyjął igłę. Kilka godzin po zabiegu kotek znów biegał po mieszkaniu, polując na myszy materiałowe. A żeby oszczędzić sobie nerwów na następny raz, właściciele powinni zabezpieczyć szuflady ryzykownymi przedmiotami.

Uważaj na objawy

Objawy połknięcia ciała obcego mogą obejmować wymioty lub próby wymiotów, nadmierne lizanie, ślinienie się, krwawą biegunkę, niemożność jedzenia lub letarg. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, jest to pilna sytuacja i należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie stanu zdrowia zwierzęcia. Nie należy zwlekać z opieką weterynaryjną, ponieważ ciało obce może spowodować poważne powikłania, w tym perforację jelit lub żołądka. Zwróć uwagę na profilaktykę, to najlepszy sposób na ochronę Twojego zwierzaka. Usuń potencjalnie niebezpieczne przedmioty (np. trujące rośliny) z domu. Zabezpiecz niebezpieczne przedmioty i leki tak, aby koty nie mogły do nich dotrzeć (np. Paralen jest dla kotów toksyczny. Jeśli kot połknie jeden Paralen 500, spowoduje to jego śmierć).


Zdjęcie: publicdomainpictures.net